+Google
Facebook
چهارمین سالگرد تولد تفلیس.کام
خانه > اقتصادی, خبر, سیاسی > رتبه ۵۱ برای گرجستان در گزارش سازمان شفافیت بین الملل

رتبه ۵۱ برای گرجستان در گزارش سازمان شفافیت بین الملل

6 دسامبر 2012 ۴ دیدگاه    اقتصادی, خبر, سیاسی

شفافیت بین الملل‘ که یک سازمان غیر دولتی است و برای مبارزه با فساد و آگاهی بخشی در مورد آن به مردم تلاش می کند، ضمن بررسی وضعیت ۱۷۶ کشور جهان، گرجستان را در جایگاه ۵۱ قرار داده است.

در گزارش سال ۲۰۱۲ این سازمان، بیش از دو سوم کشورهای جهان فاسد اعلام شده اند و تنها یک سوم کشورها با فساد سیاسی و اقتصادی درگیر نیستند. در این میان، گرجستان در دسته دوم قرار گرفته است.

بر پایه این گزارش، دانمارک،فنلاند و نیوزیلند شفاف ترین، و افغانستان، کره شمالی و سومالی فاسد ترین کشورهای جهان هستند. انگلستان و آمریکا به ترتیب در جایگاه ۱۷ و ۱۹ قرار گرفته اند. چین و روسیه نیز رتبه های ۸۰ و ۱۳۳ را به خود اختصاص داده اند.

‘شفافیت بین الملل’ برای رتبه بندی کشورها از لحاظ سطح فساد، به بررسی شاخص‌هایی نظیر اختلاس، رشوه‌گیری، خرید و فروش پست‌های دولتی، رشوه‌پذیری دستگاه قضایی، فساد مالی در میان سیاستمداران و مقام‌های دولتی و عدم مقابله کافی یا ناکارایی در پیکار علیه مواد مخدر می پردازد.

منبع: سازمان شفافیت بین الملل

دیدگاه ها (4) دیدگاهتان را بنویسید. توجه داشته باشید، دیدگاه های توهین آمیز منتشر نخواهند شد!
 1. Azer
  6 دسامبر 2012 در 20:55 | #1

  قبلا رتبه کشورهای منطقه رو هم میگفتید نکنه چون رتبشون بهتر شده ننوشتید؟

 2. Azer
  7 دسامبر 2012 در 15:43 | #2

  عذر میخوام پیش داوری کردم رتبه گرجستان تو منطقه از همه بهتره. ترکیه=۵۴ ارمنستان=۱۰۵ ایران=۱۳۳ روسیه=۱۳۳ آذربایجان=۱۳۹ اکراین=۱۴۴

 3. 021
  8 دسامبر 2012 در 18:29 | #3

  امان از توهم ما ایرانیها

 4. 10 دسامبر 2012 در 08:01 | #4

  گرجستان تا ده سال پیش تو این رده بندی قعرنشین بود.

Batumi, Georgia, Gorjestan, Tbilisi, Teflis, آداب, آشپزی گرجی, باتومی, تفلیس, خینکالی, رسوم, طرز تهیه خینکالی, غذاهای گرجستان, غذاهای گرجستانی, غذاهای گرجی, غذای گرجی, فرهنگ, گرجستان, نحوه پخت خینکالی,