+Google
Facebook
چهارمین سالگرد تولد تفلیس.کام
خانه > اقتصادی, خبر, سیاسی, عکس, گردشگری > دیدارهای دیپلماتیک مقامات گرجستان در ایران

دیدارهای دیپلماتیک مقامات گرجستان در ایران

دیدارهای دیپلماتیک مقامات گرجستان در ایران

به گزارش تفلیس.کام، مقامات گرجستان، در دومین روز از سفر خود به ایران، با ‘ اسحاق جهانگیری ‘، معاون اول رئیس جمهور، ‘ بیژن زنگنه ‘، وزیر نفت و ‘ علی طیب نیا ‘، وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران، دیدار کردند.

جانشین نخست وزیر گرجستان در دیدار با معاون اول رئیس جمهور ایران، دیدگاه تفلیس نسبت به توسعه همکاری ها با ایران را مفید و مثبت عنوان کرد و گفت: ملت های دو کشور از اشتراکات فراوانی برخوردار هستند و این اشتراکات ریشه در تاریخ دارد.

آقای کویریکاشویلی، ضمن ابراز خرسندی از برگزاری نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور و با اشاره به پیشرفت های مفیدی که در روند مذاکرات این کمیسیون به وجود آمده خاطر نشان کرد: دو کشور از فرصت های فراوانی در بخش های مختلف برخوردارند و می توانند همکاری های خود را در حوزه های متنوع از جمله حمل و نقل، انرژی و گردشگری گسترش دهند.

جانشین نخست وزیر و وزیر اقتصاد گرجستان، با تاکید بر اینکه هیچ چیز نمی تواند مانع دوستی و همکاری ایران و گرجستان باشد گفت: امیدوارم فصل جدیدی از روابط دو جانبه میان تهران و تفلیس گشوده شود و روابط دو کشور، به عنوان الگویی برای توسعه روابط کشورهای منطقه مطرح گردد.

گیورگی کویریکاشویلی، با ابراز خرسندی از مذاکرات موفقیت آمیز ایران با کشورهای ۱+۵، ابراز امیدواری کرد این مذاکرات به توافق و نتایج مثبتی منجر شود. وی بر نقش پر اهمیت ایران در حفظ ثبات و امنیت منطقه تاکید کرد و افزود: گرجستان آمادگی دارد در مبارزه با تروریسم با ایران همکاری داشته باشد.

معاون اول رییس ‌جمهور ایران نیز با اشاره به مشترکات فرهنگی دیرینه و تاریخی دو کشور گفت: اشتراکات میان دو ملت، می تواند زمینه توسعه همکاری و ارتقا سطح مناسبات میان تهران و تفلیس را فراهم کند.

آقای جهانگیری، همچنین مراودات و دیدارهای مقامات عالی رتبه دو کشور را در توسعه روابط، کارساز و اثرگذار دانست و با اشاره به دیدار حسن روحانی، رئیس جمهور ایران با نخست وزیر گرجستان در نیویورک، تصریح کرد: افزایش مراودات می تواند به گسترش پیوندهای دو کشور در همه زمینه ها کمک کند.

معاون اول رئیس جمهور ایران، با تاکید براینکه دو کشور می توانند همکاری های موثرتری در بخش اقتصاد با یکدیگر داشته باشند، خاطرنشان کرد: زمینه های فراوانی برای توسعه همکاری ها در بخش های مختلف از جمله ترانزیت انرژی و کالا وجود دارد.

آقای جهانگیری، همچنین با تاکید بر لزوم توسعه همکاری های تهران و تفلیس در بخش فرهنگی، از افزایش کرسی های زبان فارسی در دانشگاه ها و مراکز علمی آموزشی گرجستان ابراز خرسندی کرد و خواستار تعمیق پیوندهای مردمی و فرهنگی میان دو کشور شد.

معاون اول رئیس جمهور ایران اظهار داشت: حجم پایین مبادلات تجاری میان دو کشور شایسته روابط خوب سیاسی فی‌مابین نیست و با توجه به ظرفیت های موجود، انتظار می رود از طریق تلاش های مشترک، بتوانیم به سطح قابل قبولی از همکاری های تجاری و اقتصادی دست پیدا کنیم.

جانشین نخست وزیر و وزیر اقتصاد گرجستان نیز، با اشاره به ملاقات خود با وزرای امور اقتصادی و دارایی و نفت ایران، از مسائل و موضوعات مطرح شده در این دیدارها ابراز رضایت کرد و گفت: به توافقات خوبی برای توسعه همکاری ها بخصوص در بخش ترانزیت انرژی رسیده ایم.

دیدارهای دیپلماتیک مقامات گرجستان در ایران

دیدارهای دیپلماتیک مقامات گرجستان در ایران

دیدارهای دیپلماتیک مقامات گرجستان در ایران

دیدارهای دیپلماتیک مقامات گرجستان در ایران

دیدگاه ها (6) دیدگاهتان را بنویسید. توجه داشته باشید، دیدگاه های توهین آمیز منتشر نخواهند شد!
 1. عليرضا لايق
  20 می 2015 در 01:06 | #1

  با آرزوی موفقیت و موثر بودن این دیدار ها

 2. nader
  20 می 2015 در 13:37 | #2

  در این دیدارها همش یکسری حرفهای تکراری زده میشه
  “اشتراکات فرهنگی ، تاریخ مشترک ، سرمایه گذاری در زمینه حمل و نقل و انرژی و ….”
  تو این یکسال چندین بار مقامهای ایران گرجستان با هم دیدار کردن و تا حالا هیچ اتفاقی نیوفتاده

 3. رامین
  20 می 2015 در 21:38 | #3

  بعد از رکود اقتصادی و ناکام شدن از وعده های پوچ و توخالی اروپا که در ماه می قرار بود اجرا شود دوباره به پای ایران افتادند…
  در چند سال گذشته با ورود ایرانی ها به نان و نوایی رسیدن و یک دفعه خیلی جو گیر شدند…

 4. مجید
  21 می 2015 در 09:04 | #4

  رامین :
  بعد از رکود اقتصادی و ناکام شدن از وعده های پوچ و توخالی اروپا که در ماه می قرار بود اجرا شود دوباره به پای ایران افتادند…
  در چند سال گذشته با ورود ایرانی ها به نان و نوایی رسیدن و یک دفعه خیلی جو گیر شدند…

  برادر من بسه خود بزرگ بینی . تفلیس همچنان پر از توریست خارجی هست . حرف شما تاحدی درست هست بله میخوان باز از درآمد توریست های ایرانی بهره ببرن، طبیعی هست .
  ایران باید این وسط سنگین برخورد کنه مثلا میتونستن بگن ویزا رو برای ایرانی ها بردارید لب مرز بدید اما با محدودیت مثلا حداکثر با توجه به مدت زمان رزرو هتل …. یا حداکثر ۳۰ روز. مثل دفعه های قبل که دم مرز چک میکردن ویزا میدادن

 5. بتمن
  21 می 2015 در 09:40 | #5

  آقا رامین به نظر من شما رو هم جو گرفته

 6. كريميان
  23 می 2015 در 22:17 | #6

  به نظر من حرف آقا رامین کاملا درسته ؛همین پارسال بود که مقامات گرجی گفتن گرجستان هیچ سودی از توریستهای ایرانی و روابط تجاری با ایران نداشته و حالا بعد از یک سال متوجه شدن که پولی که ایرانیها به گرجستان میارن کم نیست ؛من خودم ۴بار رد ویزا شدم با اینکه کار و شرکت داشتم ؛به نظر من حیف آدم پول و وقت و سرمایه رو تو این طور کشورها بیاره ،چون قانون وجود نداره و اول و آخر ضرر میکنه؛گذشته از این همیشه توسط گرجی ها دست کم گرفته میشه؛گرجی ها به اروپایی ها و امریکایی ها بالادست وبه ایرانی ها و اعراب پایین دست نگاه میکنند ؛این یک واقعیته ،این رو مطمئنم دوباره با بهبودی شرایط اقتصادی گرجستان چهره واقعی اش رو نشون میده و اون روز خواهر خواندگی ناگهان به نامادری خواندگی !!!تبدیل میشه ،ایرانی هایی که دار وندارشان را باختند کم نیستند ؛با تشکر.

Batumi, Georgia, Gorjestan, Tbilisi, Teflis, آداب, آشپزی گرجی, باتومی, تفلیس, خینکالی, رسوم, طرز تهیه خینکالی, غذاهای گرجستان, غذاهای گرجستانی, غذاهای گرجی, غذای گرجی, فرهنگ, گرجستان, نحوه پخت خینکالی,