+Google
Facebook
چهارمین سالگرد تولد تفلیس.کام
خانه > خبر, سیاسی > شهروندی اوکراین برای رئیس جمهور سابق گرجستان

شهروندی اوکراین برای رئیس جمهور سابق گرجستان

30 می 2015 ۸ دیدگاه    خبر, سیاسی

پترو پروشنکو، رئیس جمهور اوکراین (ایستاده، راست) و میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور سابق گرجستان (نشسته، چپ)

به گزارش تفلیس.کام، ‘ پترو پروشنکو ‘، رئیس جمهور اوکراین، امروز، با اعطای حق شهروندی این کشور به ‘ میخائیل ساکاشویلی ‘، رئیس جمهور سابق گرجستان، وی را به سمت فرماندار شهر ساحلی ‘ اودِسا ‘ منصوب کرد.

برخی نمایندگان پارلمان اوکراین و همچنین اعضای دولت این کشور، با ارسال پیام هایی در صفحات اجتماعی خود، ضمن استقبال از تصمیم رئیس جمهور پروشنکو، از ساکاشویلی خواسته اند که ‘ اودِسا ‘ را به یک ‘ باتومی ‘ دیگر تبدیل کند.

بر اساس قوانین گرجستان، تابعیت دو گانه در این کشور معتبر نیست و در صورتی که یک شهروند گرجستان، تابعیت کشور دیگری را بپذیرد، تابعیت گرجی او لغو خواهد شد.

از طرف دیگر، فعالیت سیاسی اتباع خارجی در خاک گرجستان ممنوع است و هنوز مشخص نیست که با توجه به وضع موجود، حزب ‘ جبهه متحد ملی ‘، به عنوان قدرتمندترین حزب مخالف دولت گرجستان که ریاست آن را آقای ساکاشویلی در دست دارد، چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد.

دولت گرجستان، با وارد کردن اتهام هایی، آقای ساکاشویلی را تحت تعقیب بین المللی قرار داده و چندی پیش از اوکراین خواسته بود که وی را به این کشور مسترد کند؛ اما دادستان کل اوکراین، به دلیل ‘ بیم از محاکمه سیاسی ‘ آقای ساکاشویلی، با درخواست دولت گرجستان مخالفت کرد.

میخائیل ساکاشویلی، که همواره اتهامات وارده به خود از سوی دولت گرجستان را رد کرده، پیش از این نیز در سمت مشاور عالی رئیس جمهور اوکراین، مشغول به کار بوده است.

دیدگاه ها (8) دیدگاهتان را بنویسید. توجه داشته باشید، دیدگاه های توهین آمیز منتشر نخواهند شد!
 1. كريميان
  30 می 2015 در 22:21 | #1

  مردی که تفلیس رو از صحنه جنگ و خشونت و زورگیری تبدیل به یک شهر تمیز و توریست پذیر کرد از رفتاری که با ساکاشویلی شد بخوبی میشه فهمید روحیات این مردم رو

 2. مجید
  31 می 2015 در 11:34 | #2

  خوشحالم بزودی به اوکراین برمیگردم

 3. محمد
  31 می 2015 در 15:37 | #3

  خوب این داستان رو ایوانیشویلی هم داشت دیگه الانم ریاست میره دست یکی دیگه بعد اگر پیروز بشن دادگاهها اتهامات رو برطرف میکنن ایشونم برمیگرده ادامه ماجرا

 4. احسان
  1 ژوئن 2015 در 00:24 | #4

  انگار همه جای دنیا وقتی کسی به کشورش خدمت میکنه کسی قدر نمیدونه. ساکاشویلی با سیاست های ذرست گرجستان را آباد کرد و توریست و سرمایه زیادی جذب کرد در عوض حالا لاری گرجستان به کمترین ارزش خودش تنزل کرده

 5. شمشیر
  1 ژوئن 2015 در 11:40 | #5

  ساکاشویلی همون کسی است که وقت و بی وقت صدا و سیمای ایران میگه با انقلاب مخملی اومده سر کار و دست نشانده غرب و آمریکا و … است و وقتی ایوانیشویلی برنده انتخابات شد کلی با ذوق و شوق و تحلیل های آب دوغ خیاری گفتند که ساکاشویلی بدرد نمیخورده و چنین و چنان بوده و الان انقلاب مخملی شکست خورده و مردم به غرب پشت کردن و از این حرف ها. اما کسی که فقط یک بار قبل از انقلاب گل سرخ و سر کار اومدن ساکاشویلی رفته باشه گرجستان و یک بار هم بعد از به قدرت رسیدن ساکاشویلی حقیقت رو میفهمه و متوجه میشه که گرجستان از این رو به اون رو شد و تمام اون نظرات مثلا کارشناسی همش جنبه سیاسی داشته و از حقیقت به دور.

 6. كريميان
  1 ژوئن 2015 در 20:53 | #6

  جهان سوم یعنی همین ؛اینهمه ایرانی ها با سرمایه و توریسم پول به گرجستان بردن و بعد یک شبه بدون دلیل ایرانی ها رو توی پشت در سفارت نگه داشتند اونهم بدون توضیح ؛حتی به من ۶ماه ویزا ندادن برم خونم رو تحویل بدم و وسایلم رو بفروشم؛واقعا باعث تاسفه ؛حیف پول و وقت که بیاد به این کشورها ؛تازه تحقیر و توهین هم ببینه!!!!!همه جای دنیا کسی خونه اجاره کنه و شرکت داشته باشه لااقل بهش یه ویزای ٣ماهه میدن ،اما اینها چه رفتاری کردن با ایرانی ها!!خواهش میکنم فراموش نکنید چون دوباره با بهبود اوضاع اقتصادی این رفتارها تکرار خواهد شد ؛ترکیه برای خرید گردش و کار به مراتب بهتره ،کمی حافظه تاریخی داشته باشیم و رفتار گرجی ها در یک سال گذشته با ایرانیان و پشت مرز نگه داشتن تریلی های حمل کالا و میلیونها ضرر به خاطر بسپاریم.

 7. مجید
  2 ژوئن 2015 در 08:29 | #7

  @کریمیان

  جناب کریمیان بحث ایرانی غیر ایرانی نیست … شرکت بنده اصلیت اوکراینی داره و کلی هم مالیات دادیم اما رد کردن ویزا رو…. توی گزارش همین سایت تفلیس هم هست که خود گرجستان گزارش داده از هر چند صد شرکت ثبت شده ۲-۳ تا به کار و فعالیتشون ادامه میدن.

  منم فعالیت شرکت رو کم کردم و بردم جای دیگه چون مالیات های عجیب غریب خارج از برنامه و مخفی زیاد دارن.

  کلا خواستم بگم این مشکل فقط برای ایرانی ها نیست حتی برای اوکراینی ها که راحت میشه گفت بهترین رابطه رو باهاشون دارن صدق میکنه …. مشکل هم صد در صد از دولت جدید هست که همه چیز رو خراب کرد. مثل ایران ما که آقای احمدی نژاد اومد مملکت رو به کجا ها که نبرد

 8. احسان
  2 ژوئن 2015 در 17:06 | #8

  @مجید
  آقا مجید ۱۰۰% با شما موافقم درست می فرمایید.

  گرجستان خودش کشور خوبیه اما این دولت جدید زد هر چیزی که ساکاشویلی ساخته بود را خراب کرد.

Batumi, Georgia, Gorjestan, Tbilisi, Teflis, آداب, آشپزی گرجی, باتومی, تفلیس, خینکالی, رسوم, طرز تهیه خینکالی, غذاهای گرجستان, غذاهای گرجستانی, غذاهای گرجی, غذای گرجی, فرهنگ, گرجستان, نحوه پخت خینکالی,