+Google
Facebook
چهارمین سالگرد تولد تفلیس.کام
خانه > خبر, سیاسی > گیورگی کویریکاشویلی، نخست وزیر جدید گرجستان

گیورگی کویریکاشویلی، نخست وزیر جدید گرجستان

25 دسامبر 2015 ۲ دیدگاه    خبر, سیاسی

گیورگی کویریکاشویلی، نخست وزیر جدید گرجستان

به گزارش تفلیس.کام، ‘ گیورگی مارگولاشویلی ‘، رئیس جمهور، امروز، به پیشنهاد حزب حاکم ‘ رویای گرجی ‘، ‘ گیورگی کویریکاشویلی ‘، وزیر امور خارجه کابینه ‘ ایراکلی قریباشویلی ‘، نخست وزیر مستعفی را، برای تایید نمایندگان مردم، رسما به پارلمان گرجستان معرفی کرد.

آقای کویریکاشویلی، با تشکر از نخست وزیر پیشین گفت: در دولت قریباشویلی، ما کارهای زیادی انجام دادیم و من همیشه به وزیر بودن در آن دولت افتخار می کردم؛ البته، کارهای زیادی نیز باید انجام شود و این اطمینان را می دهم که تمام تلاش خود را برای به سرانجام رسیدن آنها به کار بندم.

گیورگی کویریکاشویلی همچنین گفت که قصد ندارد تا ترکیب کابینه را به هم بزند و برخی گمانه زنی ها حاکی از آن است که ‘ سالومه زورابیشویلی ‘، از وزرای پیشین امور خارجه گرجستان، جای خالی نخست وزیر جدید را، در این وزارتخانه پر خواهد کرد.

دیدگاه ها (2) دیدگاهتان را بنویسید. توجه داشته باشید، دیدگاه های توهین آمیز منتشر نخواهند شد!
 1. نیما
  26 دسامبر 2015 در 10:54 | #1

  مرسی از اینکه اخبار ها برای ایرانیان ساکن گرجستان بازگو میکنی. با تشکر از زحمات شما و سایت تفلیس کام.

 2. محسن نامور صدیق
  26 دسامبر 2015 در 18:07 | #2

  گیورگی کویریکاشویلی پس از کناره گیری غیر منتظره ایراکلی قریباشویلی جوان ترین نخست وزیر قاره اروپا، توسط رئیس جمهور برای گرفتن رأی اعتماد و اخذ تأئید به پارلمان گرجستان معرفی شده است. بر اساس قانون اساسی کشور گرجستان، در صورتی که نخست وزیر به هر دلیلی استعفا نماید یا از کار برکنار شود صلاحیت هیات دولت تحت مدیریت وی نیز به حال تعلیق درمی آید و باید رییس جمهور کشور در مهلتی ۷ روزه و با رایزنی با اکثریت نمایندگان مجلس نامزد جدید مقام نخست وزیری را به پارلمان معرفی کند. اکنون قرعه فال به نام آقای کویریکاشویلی معاون نخست وزیر سابق و همچنین همزمان وزیر امور خارجه افتاده است. وی گفته که قصد تغییرات گسترده و قابل توجهی در هیئت دولت ندارد.
  قریباشویلی هم از انتخاب آقای کویریکاشویلی استقبال نموده و وی را گزینه مناسب برای نخست وزیری عنوان نموده و گفته است گرجستان نیاز به دولت قوی و موثر دارد.
  این در حالی است که در پی استعفای ایراکلی قریباشویلی اکثریت پارلمان گرجستان حمایت از نامزدی گئورگی کویریکاشویلی را اعلام و پارلمان این کشور قرار است در آینده نزدیک به وی رای مثبت دهد.
  کویریکاشویلی یک اقتصاد دان ۴۸ ساله و با تجربه و کارکشته متولد ۲۰ژوئیه سال ۱۹۶۷ در شهر تفلیس قبل از اینکه به معاونت نخست وزیری و وزیر امور خارجه برسد، وزیر اقتصاد و توسعه پایدار (از ۲۵ اکتبر سال ۲۰۱۲ تا اول سپتامبر سال ۲۰۱۵) بوده است.
  از سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۸۸ به خدمت نظام اجباری در ارتش شوروی (سابق) رفت. او در سال ۱۹۹۱ در رشته طب داخلی از دانشگاه پزشکی دولتی تفلیس فارغ التحصیل شد و در سال ۱۹۹۵ از همان دانشگاه در رشته اقتصاد نیز تحصیل و فارغ التحصیل گردید و سپس به دانشگاه ایلینویز آمریکا رفته و در رشته امور مالی در مقطع کارشناسی ارشد در سال ۱۹۹۸ را اخذ نمود.
  وی از سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۹ به عنوان مدیر اجرایی برای بانک های مختلف در گرجستان و درسال ۱۹۹۹ به عنوان معاون رئیس دفتر مالی و پولی در ریاست جمهوری گرجستان مشغول خدمت بوده است. همچنین از سال ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۰۴ نیز عضو پارلمان گرجستان بود. پس از انقلاب رز و انتصاب میخائیل ساکاشویلی به ریاست جمهوری گرجستان، وی به کسب و کار خود بازگشت و از سال ۲۰۰۶ تا سال ۲۰۱۱ در بانک Cartu که متعلق به سرمایه دار بزرگ و میلیاردر بیدزینا ایوانیشویلی بود به عنوان مدیر عامل مشغول کار شد. همچنین به عنوان مدیر ارشد در Lenzie Fisher Hendry LLC خدمت کرده است.
  با به روی کار آمدن ایوانیشویلی و پیروزی حزب رویای گرجستان بر حزب جنبش متحد ملی ساکاشویلی، و پس از انتخابات پارلمانی در اکتبر سال ۲۰۱۲، کویریکاشویلی به عنوان وزیر اقتصاد و توسعه پایدار معرفی گردید.
  وی در مقطعی هم رهبری گروه کاری مجلس در زمان الحاق گرجستان به سازمان تجارت جهانی، و مسئول اطلاع رسانی به اعضای پارلمان در مورد جزئیات این توافق و تجدید نظر مورد نیاز برای انطباق با الزامات سازمان تجارت جهانی و آوردن قوانین مربوطه به گرجستان بوده است. تجارب دیگر او عبارتند از نقش استراتژیست ارشد سیاست در مسائل اقتصادی و مالی، مسئول توسعه قوانین بودجه دولت، مالیاتی و گمرکی، ایجاد قانون ورشکستگی و کارآفرینی و قانون ثبت وثیقه ساده، با هدف بهبود دسترسی تامین مالی به شرکتهای کوچک و متوسط بود.
  به هر حال مردم بزرگ گرجستان امیدوارند این تئوریسین اقتصادی آنها را در این برهه از زمان که اقتصاد اروپا ایام پرتلاطمی را پست سر میگذارد، بتواند اقتصاد گرجستان را به سمت توسعه و پویائی سوق دهد.

Batumi, Georgia, Gorjestan, Tbilisi, Teflis, آداب, آشپزی گرجی, باتومی, تفلیس, خینکالی, رسوم, طرز تهیه خینکالی, غذاهای گرجستان, غذاهای گرجستانی, غذاهای گرجی, غذای گرجی, فرهنگ, گرجستان, نحوه پخت خینکالی,