+Google
Facebook
چهارمین سالگرد تولد تفلیس.کام
خانه > تاریخی, خبر, سیاسی, گردشگری > سالروز اشغال گرجستان توسط ارتش سرخ شوروی

سالروز اشغال گرجستان توسط ارتش سرخ شوروی

۶ اسفند ۱۳۹۴ ۱ دیدگاه    تاریخی, خبر, سیاسی, گردشگری

سالروز اشغال گرجستان توسط ارتش سرخ شوروی

به گزارش تفلیس.کام، امروز، یکی از تلخ ترین روزهای تاریخ گرجستان و سالروز اشغال این کشور توسط ارتش سرخ شوروی، در سال ۱۹۲۱ میلادی است.

در این روز، ارتش سرخ، با حمله به گرجستان، تنها ۳ سال پس از اعلام استقلال، این کشور را، دوباره ضمیمه شوروی کرد.

هر سال در چنین روزی، مردم گرجستان، یاد کشته شدگان حمله خونین ارتش سرخ را، گرامی می دارند.

دیدگاه ها (1) دیدگاهتان را بنویسید. توجه داشته باشید، دیدگاه های توهین آمیز منتشر نخواهند شد!
 1. محسن نامور صدیق
  ۸ اسفند ۱۳۹۴ در ۲۲:۴۳ | #1

  گرجستان در طول ۱۱۷ سال زیر سلطه روسیه تزاری بود و در ۲۶ می سال ۱۹۱۸ میلادی در پی فروپاشی امپراتوری روسیه تزاری، استقلال خود را به دست آورد. اما دیری نپائید که ارتش سرخ شوروی کمونیستی در ۱۵ فوریه سال ۱۹۲۱ میلادی به گرجستان حمله و پس از جنگ خونین، کشور را بطور کامل اشغال کرد.
  گرجستان بخشی از جمهوری شوروی شد و دوران بسیار سیاه تاریخ این مردم آغاز شد. جاسوسی از شهروندان استقلال طلب گرجی،دستگیری و به زندان رفتن آنها،حمله به شهرها و سرکوب اعتراضات مردمی که مسیحیت در خون آنها بود و توسط ارتش کمونیسم استالینی، مدام سرکوب میشدند. در خیابان روستاولی تفلیس موزه ای وجود دارد به نام Soviet Occupatiom Meusum که اوج تنفر از این اشغال را در قالب عکس نشان میدهد. موزه اشغال گرجستان توسط نیروهای شوروی که شامل تصاویر و مدارک سیاه سالهای اشغال و جنگ این کشور با دولت شوروی سوسیالیستی در فاصله سالهای ۱۹۲۱ تا ۱۹۹۱ و گام به گام مخاطب کنجکاو را به دالانهای مخوف تاریخ کا گ ب و ماشین آدم کشی در زمان اشغال توسط روسیه میکشاند.
  جالب اینکه یکی از نتایج حضور ارتش سرخ در گرجستان تغییرات متعدد قانون اساسی و به نفع روسیه بود. قانون اساسی کشور گرجستان در ۲۱ فوریه سال ۱۹۲۱ میلادی در شورای ملی گرجستان و در وضعیت جنگی تصویب شد؛ اما فقط ۴ روز اعتبار داشت چراکه در تاریخ ۲۵ فوریه دولت اشغالی کمونیستی تشکیل جمهوری سوسیالیستی گرجستان را اعلام کرد و دولت جمهوری دموکراتیک گرجستان، مجبور به مهاجرت و پناهندگی به اروپا شد و قانون اساسی گرجستان مستقل توسط دولت جدید کمونیستی لغو شد و در۲ مارس سال ۱۹۲۲ میلادی حکومت کمونیستی گرجستان بر اساس دستورالعمل مسکو، نخستین قانون اساسی جمهوری سوسیالیستی گرجستان که شامل ۲۳ بخش و ۱۳۴ اصل بود را تصویب کرد که با قانون اساسی روسیه شوروی هیچ تفاوتی نداشت و حفظ استقلال گرجستان و حقوق بشر را فقط به صورت ظاهری تایید می‌کرد. پس از آن نیز در چند دوره قانون اساسی کشور گرجستان از طرف مسکو دستخوش تغییراتی شد. که موسوم به قانون اساسی استالین و قانون اساسی برژنف بودند. در واقع با این اصلاحات گرجستان با واگذاری بخشی از اختیارات اساسی به دولت مرکزی مسکو، مدیریت و تصمیم‌گیری در امور خارجی، امور دریایی، امور دفاعی و امور تجارت بین المللی را از دست داد.
  و اینکه در آن سال یعنی سال ۱۹۲۱ اتفاق جالبی در ایران افتاد که به اشغال گرجستان توسط روسیه بی ربط نبود. ماجرا در دوران نخست وزیری رضاخان اتفاق افتاد.
  از زمانی که مساله موجودیت منابع نفتی درایران مطرح شد، یکی از اتباع روسیه نیز با معاونت دولت روسیه در سال ۱۸۹۶ امتیازنامه ای برای اکتشاف و استخراج نفت از ایالات شمالی ایران از مظفرالدین شاه دریافت کرد. این امتیازنامه به علّت وقوع جنگ و نیز از آنجا که نفت دراین ولایات پیدا نشد متروکه اعلام شد، امّا در سال ۱۹۱۶ امتیاز دیگری به یکی از اتباع روسیه به نام آکاکی خوشتاریا (Akakiy Khoshtaria) اعطاء شد. درسال ۱۹۲۰، چندماه قبل از قرارداد ۱۹۲۱ ایران و روسیه، شرکت نفت انگلیس و ایران امتیازنامه خوشتاریا را به مبلغ ۲۰۰ هزار لیره استرلینگ ابتیاع و شعبه ای از شرکت نفت انگلیس و ایران، بنام شرکت نفت پارس شمال، تاسیس کرد.
  نفوذ شرکت انگلیسی درشمال ایران مورد اعتراض شدید و هم زمان روسیه شوروی و دولت ایران قرار گرفت. دولت ایران، زیر فشار روسیه و هم چنین به علت نارضایتی خود از قرارداد شمال، اعلام کرد از آنجا که امتیاز ۱۸۹۶ از سوی شاه قاجار بدون تایید مجلس اعطاء شده قانونی نیست معامله سال ۱۹۱۶ نیز به نوبه خود غیر قانونی است مضافاً اینکه قرارداد ۱۹۲۱ ایران و روسیه نیز تمام امتیازاتی را که قبلاً به روسیه تزاری و یا به اتباع آن کشور داده شده، ملغی کرده است. شرکت نفت ایران و انگلیس در مقابل استدلال می کرد که خوشتاریا شهروند گرجستان است و از این جهت قرارداد ۱۹۲۱ شامل حال او نمی شود. امّا روسیه درسال ۱۹۲۱ وقتی مجدداً گرجستان را اشغال کرد درنتیجه موضع حقوقی شرکت از این لحاظ تضعیف شد.
  بهرحال ترکش اشغال گرجستان توسط روسیه در سال ۱۹۲۱ بخشی از سیاست ایران را هم گرفت که درنهایت باعث عقد قراردادهائی در برخی زمینه های نفتی دیگر بین ایران و روسیه گردید.

Batumi, Georgia, Gorjestan, Tbilisi, Teflis, آداب, آشپزی گرجی, باتومی, تفلیس, خینکالی, رسوم, طرز تهیه خینکالی, غذاهای گرجستان, غذاهای گرجستانی, غذاهای گرجی, غذای گرجی, فرهنگ, گرجستان, نحوه پخت خینکالی,